Jak vybrat litá kola?

Chcete-li si koupit nová litá kola, vybírejte je podle povolených rozměrů, které jsou uvedené ve velkém technickém průkazu. Pokud byste měli na automobilu litá kola jiných rozměrů, které by nebyly schválené, hrozila by vám pokuta při silniční kontrole a potýkali byste se s problémy na stanicích technické kontroly. V několika krocích vám poradíme, jak litá kola správně vybrat a na co si dát pozor.

V první řadě je dobré si rozmyslet, jak velká litá kola chcete mít na svém vozidle. V současné době je standardní velikostí průměr 15“, 16“ a 17“. Samozřejmě toto číslo je závislé na konkrétním vozidle. Nesmíte však opomenout, že pokud si na svého čtyřkolého miláčka zvolíte jinou velikost, než máte, musíte koupit i odpovídající pneumatiky.

Další vlastností je PCD neboli počet děr na roztečné kružnici. Alu kola se označují například jako 5x100, což znamená, že je 5 děr na roztečné kružnici 100 mm. Kola se vyrábí také s odlišnými hodnotami ET, aby správně padla na nejrůznější auta. ET je zális a udává vzdálenost podélné osy disku od dosedací plochy disku. Řekneme-li to laicky, ET je číslo, jak moc bude lité kolo vyčnívat z blatníku.

Na hliníkové kola jsou k dostání speciální čistící prostředky. Vyhněte se používání agresivních chemikálií. Nejsou-li kola příliš zanesená, postačí na očištění kol voda a hadr či smetáček. Pokud budete kola uskladňovat během zimní, respektive letní sezóny, důkladně je omyjte a dejte na suché místo.

Chcete-li si vybrat vhodná kola pro svůj automobil, můžete využít konfigurátor, který je volně dostupný u prodejců alu kol. Stačí do konfigurátoru zadat značku svého automobilu, model, rok výroby a motorizaci. Následně se vám objeví seznam kol pasujících přímo na vaše vozidlo. Pak si stačí vybrat vhodný design a kola objednat. Nikdy nebylo nakupování kol na automobil jednodušší.