Kdy přezout na letní kola?

Jak už samotný název napovídá, letní kola jsou používána zejména v teplejší části roku, tedy někdy od dubna do října. Důležité je, aby teplota převyšovala +7 °C, protože nižším teplotám nejsou letní pneumatiky přizpůsobeny. Při nižších teplotách se rychleji opotřebují a výrazně zhoršují jízdní vlastnosti automobilu. Letní kolapři nižších teplotách tuhnou a zároveň se snižuje jejich přilnavost s povrchem vozovky, a na to byste mohli doplatit.

Nejideálnější je vyměnit zimní kola za letní v druhé polovině března či začátkem dubna. Jestliže nejsou však stará letní kola, která jste používali minulou sezónu, v kondici, poohlédněte se po nových. U letních pneumatik by měla být hloubka dezénu minimálně 1,6 mm. Jestliže je hloubka dezénu nižší, pak se budete potýkat na mokré či vlhké vozovce s problémy, protože kvůli tomu se stává auto neovladatelné. Navíc se kvůli nízkému dezénu zvyšuje riziko aquaplaningu, čímž se vozidlo vymkne úplně kontrole.

Jak tedy poznat, že si letní kola říkají o výměnu? Indikátorem je malý výstupek, který se nachází na dně dezénu. Jedná se o takzvaný indikátor opotřebení. Jestliže se výška gumy tomuto ukazateli blíží, pak začněte vybírat nové letní obutí, abyste si zajistili bezpečnou jízdu.

Výrobci doporučují 4 mm

Výrobci pneumatik doporučují, abyste na letních kolech měli hloubku dezénu alespoň 4 mm. Tato hranice platí také pro zimní kola, jak jistě víte. Dezén letních pneumatik je navržen tak, aby odváděl vodu z podpneumatik, a tím zlepšil přilnavost pneumatiky s mokrou vozovkou. Díky správnému dezénu a jeho dostatečné hloubce nedochází ke smyku.

Dnes si můžete jak zimní, tak i letní kola vybrat na internetu. Internetové obchody nabízí nejen přívětivější ceny, ale také pestřejší nabídku. Navíc si současně můžete objednat alu kola, které se stanou chloubou celého vozidla.